خانه / برنامه ریزی عروسی / برنامه ریزی عروسی را از کجا شروع کنیم؟

برنامه ریزی عروسی را از کجا شروع کنیم؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۱ votes, average: ۴.۰۰ out of ۵)
Loading...
برنامه ریزی عروسی را از کجا شروع کنیم؟Reviewed by saman ghorbani on Mar 10Rating: 3.5برنامه ریزی عروسی را از کجا شروع کنیم؟روز عروسی بدون شک یکی از مهم ترین روزهای زندگی محسوب میشه که باید برای اون حداقل شش ماه قبل از جشن یه برنامه ریزی دقیق و البته کاملی داشته باشین . در این پست قصد داریم شما شما را راهنمایی کنیم تا با خیال راحت برای این روز باشکوه آماده شوید
برنامه ریزی عروسی
برنامه ریزی عروسی

روز عروسی بدون شک یکی از مهم ترین روزهای زندگی محسوب میشه که باید برای اون حداقل شش ماه قبل از جشن یه برنامه ریزی دقیق و البته کاملی داشته باشین . در این پست قصد داریم شما شما را راهنمایی کنیم تا با خیال راحت برای این روز باشکوه آماده شوید

  • اولین قدم تعیین تاریخ عروسی

طبق آداب و رسوم ، نظر عروس خانم و آقا داماد و خانوادها ابتدا فصل زمان برگزاری و بعد از اون اگر اعیاد ، تعطیلات و یا روزهای خاصی مورد نظرتون هست ، می بایست چند ماه قبل با توجه به نکاتی که گفته میشه به محل برگزاری مراسم عروسی مراجعه و قرارداد رو با موسسات ذیربط منعقد کنین . برگزاری مراسم در ۶ ماه اول سال نسبت ۶ ماه دوم سال و یا حتی روزهای وسط هفته با آخر هفته و از همه مهمتر ولادت ها و روزهای خاص ، تاثیر زیادی روی هزینه پرداختی شما به سالن ها و یا تالارهای عروسی داره .

پیشنها می شه ۶ ماهه اول سال و روز های تعطیل و یا آخر هفته رو انتخاب کنین با این انتخاب هوشمندانه با یک تیر چند نشان رو خواهید زد . چراکه مهمانهایی که از راه دور تشریف میارن و خانواده هایی که دانش آموز دارن بدون دغدغه حضور پیدا می کنن و خودتون در باغ ، آتلیه راحت ترخواهید بود و خبری از سرما و مشکلات فصل پاییز و زمستان نیست .

همچنین اگر روز هایی خاص مثل : روز مادر، روز پدر و دیگر اعیاد مد نظرتون هست  ، لازمه بدونید که معمولا ترافیک خیابان ها در تاریخ های خاص به مراتب خیلی بیشتر از روزهای عادی است و ممکنه روی برنامه ریزی شما تاثیر بگذاره و از طرفی باید هرچه سریع تر نسبت به رزور تالار و یا باغ تالار اقدام کنین چراکه ممکنه در تاریخ مورد نظر شما، تالار ها و باغ های مناسب رزرو شده باشند.

نکته بعدی تا یادم نرفته اونم  اینکه بهتره قبل از نهایی کردن تاریخ، با عنوان کردن روز و تاریخ مراسم دربین دوستان و آشنایان نزدیک از تداخل این روز با سایر مراسم ها مطمئن شوید .

  • گام اساسی دوم قدم تهیه لیست میهمانان

اهمیت این بخش  کمتر از تعیین تاریخ نیست . چون تصوری  خانواده ها از تعداد مهمانان دارن  بیشتر اوقات با واقعیت منطبق نیست . وقتی لیست میهمانان خود را روی کاغذ بیارید ، خواهید دید با اونچه در ذهن داشتید تفاوت زیادی داره. چراکه برخی از مهمانان در ابتدا از قلم می افتند و شما باید تا چند هفته نسبت به بروز رسانی اقدام کنید .

اما بعد از آماده شدن لیست نهایی ، مسلما شما هم نسبت به تعیین دقیق افرادی که تشریف میارن به مراسم شک دارید . مثلا نمی دونید که آیا خانواده ای که در شهر دیگری زندگی می کنند برای عروسی شما میان یا نه  !!؟؟ این امر کاملا عادیه  ، اما پیشنهاد می شه از روش  تخمین سه نقطه ای استفاده کنین . به این صورت که ابتدا تعداد کسانی را که مطمئنین ، تشریف میارن  محاسبه کنین ، بعد از اون تعداد کل مهمون ها را با فرض اینکه همشون به جشن شما خواهند آمد محاسبه و در نهایت میانگین این دو عدد رو مبنای تقریبی تعداد مهمانها در نظر بگیرین .

  • گام اساسی سوم : تعیین بودجه

بعد از تعیین تاریخ و تعداد مهمانان، حالا می بایست نسبت به بودجه ای که قصد دارید برای عروسی خود خرج کنین، تصمیم بگیرین . پیشنهاد میشه با دوستان و نزدیکانی که اخیرا مراسم داشته اند مشورت کنین . هزینه ها را به صورت تفکیک شده (تالار عروسی، لباس عروس، آرایش عروس، گل، ماشین عروس ، آتلیه عکاسی و … ) روی کاغذ بنویسید. بعد نسبت به تعدیل اونها  با توجه به اونچه که در نظر دارین اقدام کنین .

  • گام اساسی چهارم : تعیین محل برگزاری جشن

باغ ، تالار، منزل یا ویلا فرقی نمی کنه آنچه مهمه توافق شما و عروس خانم بر سر محل برگزاری و بودجه ای که برای اون در نظر گرفتین  . در تعیین محل برگزاری مراسم عروسی علاوه بر تعداد مهمانان، فصل برگزاری، آب و هوای منطقه، مسافت ،حتما مد نظر داشته باشید .

انتخاب دفتر ثبت ازدواج : اگر پیشتر به صورت رسمی ازدواج خودتون را ثبت نکرده اید باید نسبت به هماهنگی و رزرو قرار ملاقات با دفتر ثبت ازدواج با مد نظر قراردادن مسافت دفتر ثبت ازدواج با محل مراسم اقدام کنین .

عکاس و فیلم بردار (آتلیه عروس) :

تنها چیزی که از روز عروسی یادگار می مونه عکس و فیلمه پس حداقل تا ۴ ماه قبل از عروسی باید قرارداد آتلیه عروس را تنظیم کنین و هرگز انتخاب آتلیه عروس را به یک ماه و یا دو ماه نزدیک روز مراسم ، موکول نکنید !!!

آرایشگاه عروس :

این مورد هم هماند آتلیه عکس و فیلم می بایست چهارماه قبل با مد نظر قرار دادن محل آرایشگاه عروس خانوم با آتلیه عکاسی و گل فروشی رزو شود .

لباس عروس و کت و شلوار داماد :

هرگز این مورد را به ماه ( مورد داشتیم یه هفته قبل از عروسی ، لباس عروس و کت شلوار نهایی کرده خخخ !!! ) آخر موکول نکنید. مطمئن باشید روز ها و یا حتی ماه های منتهی به روز مراسم شما ، مثل برق و باد می گذره ، پس بهتره تا دیر نشده لباس عروس و کت و شلوار داماد  نهایی کنید .

گل فروشی :

پیشنهاد میشه برای راحتی خودتون و آتلیه عکاسی ، گل فروشی نزدیک سالن عروس خانوم باشه ، با خیال راحت ماشین رو تحویل بگیرین و برید سمت آرایشگاه . اما اگه عروسی شما پیش کاری باشه

ماشین عروس:

یک ضرب‌المثل می‌گوید ” هرگز کاری را که امروز قادر به انجام آن هستی به فردا مگذار؛ زیرا «امروز» همان «فردایی» است که دیروز در انتظار آن بودی ” پس کلا تاکید روی اینه که همین امروز اگه  قصد دارید ماشین عروس را اجاره یا از دوستان و آشنایان امانت بگیرید ،  هماهنگی های لازم را انجام دهید . یک ماه قبل از عروس زمان مناسبی برای فیکس کردن ماشین عروس است .

محل سکونت :

آیا می دانستید حداقل ۱۵ روز قبل از برگزاری مراسم، منزل مشترک شما آماده زندگی باشد ؟!!! حتما می پرسید چرا ؟ رنگ و نقاشی یا تمیزکاری و نظافت و جهازبرون و چیدن وسایل فلسفه و گرفتاری خاص خودش را دارد . اما گرفتاری دوست داشتنی .

پخش کارت عروسی :

اگر نمی خواین برخی از مهمانان از قلم بیافتند بهتره نوشتن و در نهایت توزیع کارت عروسی را به هفته های آخر موکول نکنید . بعد ار نوشتن باز هم چک و تیک کنید که عزیزی از لیست مهنانان جا نمانده باشد .

با رعایت این نکات می توانید با خیال راحت از آخرین روزها و شب های مجردی لذت ببرید !!! (:

پایان

در پایان بنده و تیم آتلیه عروس حمید آرزوی برگزاری هر چه با شکوه تر ، مراسم عروسی شما را داریم و امیدواریم افتخار داشته باشیم باشیم از دریچه لنز دوربین هایمان لحظات عاشقانه تان را ثبت کنیم .

درباره‌ی hamidstudio

به قول جبران خلیل جبران " اگر نتوانی با عشق کار کنی و عاشق کارت نباشی ، بهتر است کارت را رها کنی ، در کوچه بنشینی و از کسانی که کارشان را دوست دارند صدقه بگیری " من و تیم استودیو حمید عاشق این هستیم که فیلم و عکس مراسم عروسی شما رو را با سبک جدید و زیبا به تصویر بکشیم و لبخند رضایت شما رو ببینیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *